VÝLET- VEĽKÝ KAMENEC, BORŠA, MALÝ HOREŠ

Tento výlet sme absolvovali za jeden deň. Cesta viedla cez Košice- Slanec-Slanské Nové Mesto- Kalša-Kuzmice-Veľaty-Viničky-Borša-Streda nad Bodrogom- Malý Kamenec-Veľký Kamenec–Strážne-Veľký Horeš-Malý Horeš-Kráľovský Chlmec a nazad Košice smer Trebišov.

Na tejto ceste je jedna ruina hradu v dedinke Veľký Kamenec asi hodinu autom od Košíc.

Tento starý dom sa nachádza pod ruinou.

Zrúcanina v dedine Veľký Kamenec. Túto cestu môžete kľudne absolvovať aj s malými detičkami. Výstup nie je náročný. Je to malý kopček, asi 150 m nad hlavnou cestou.

O pôvode Kamenca sa odhaduje, že bol postavený z kráľovskej iniciatívy ako obvyklý strážny hrad niekedy v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomná správa je až z roku 1323. Vznikla pri deľbe hradu medzi  šľachticov Šóšovcov zo Sóváru ( Soľnohradu), a šľachticov zo Stredy nad Bodrogom. Hrad bol aj neskôr spoluvlastníctvom šľachticov  rodu Ákoš, čo viedlo k nedorozumeniam pri jeho údržbe. To spôsobilo, že hrad (najmä veža a palác) bol okolo roku 1438 opustený. Okolo roku 1458 sa na Zemplíne zdržiavali kapitáni J. Talafús a P. Aksamit. Kamenec bol v tom čase v ich rukách. Slúžil jednej z ich posádok na  Zemplínskej stolici. Kráľovskí spojenci, ktorých viedol Štefan z Rozhanoviec sa stretli  v bitke pri neďalekom kráľovskom meste Sárospataku (Blatnom Potoku). Bratrické vojská utrpeli ťažkú porážku. Hrad sa vrátil do rúk Uhorskej koruny v roku 1459, kedy ho vydobylo naspäť vojsko kráľa Mateja I. Huňadyho (Korvína). V rukách pôvodných majiteľov ostal hrad až do jeho zániku v roku 1673, keď ho zničili cisárske vojská.

…..Pred 50 rokmi začal chátrať vzhľadom na neutešené časy. Predtým to bola pevná stavba s vysokými a hrubými múrmi, s pohodlnými komnatami, postavená vo štvoruholníkovej forme. Uprostred sa nachádzala veľmi hlboká studňa. 

Nižšie po pravej strane od  zrúcaniny hradu  je postavený kostol.

Cestou sme sa zastavili ešte aj v dedinke Borša. Nachádza sa tu práve v rekonštrukcii Rákocziho kaštieľ.

Z vonku kaštieľ vyzerá veľmi pekne. Dávajú mu novú strechu a niečo aj renovujú.

Išli sme podľa tejto mapy.

V roku 1676 sa narodil sedmohradské knieža a vodca protihabsburského boja Kurucov Ferenc II. Rákóczi Štvorhranná, opevnená budova, s hrubými stenami so strieľňou, ktorá bola postavená na začiatku 17. storočia. Kaštieľ dal pôvodne postaviť M.  Zeleméry Kamarás. Roku 1616 sa kaštieľ stáva majetkom rodiny Rákóczi. Okolo roku 1630 sa budova rozšírila o vežu aj severné a južné krídlo paláca. Okolo poschodového hradného kaštieľa v tvare písmena U, vidíme dodnes pozostatky vodných priekov. Do kaštieľa sa vstupovalo zo západu cez kamenné premostenie vodnej priekopy. Pôvodne sa od vstupného portálu spúšťal padací most. Priekopy obkolesovali celý areál dvojpodlažného kaštieľa.

Takto vyzeral kaštieľ v najlepších časoch.

Ako som už písala vyššie palác sa momentálne rekonštruje. Po ceste do dediny Borša je malá vinárska dedinka Viničky. V dedinke Viničky môžem odporučiť reštauráciu Zlatá putňa. Varia výborné maďarské jedlá (samozrejme nezdravé).

Posledné čo sme v tento deň absolvovali bola návšteva dediny Malý Horeš. Ak si pozriete tú mapu hore, na fotke to vyzerá ako most, ale v skutočnosti sú to vinné pivnice. Veľké množstvo.

Verím, že som Vám dala tip na pekný výlet na Slovensku. Napíšte mi do komentárov či ste tu už boli?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
38 ⁄ 19 =