PRVÉ VOĽNO A ZWINGEN !!!!

Takáto drevená architektúra je všade.

 

Prvý krát vo Švajčiarsku……Prvý krát v nemecky hovoriacej krajine a prvý krát sama !!!! Veľmi ťažké začiatky a rýchle zorientovanie sa na mieste a čase. Hneď na začiatku som rodinu  poprosila, aby my pomohla s kúpou mesačníka. Bola veľmi milá a aj keď to predtým nerobila ochotne mi pomohla. Ja pracujem vo Švajčiarsku ako opatrovateľka starých ľudí už 1,5 roka. Mesto kde bývam je na Švajčiarsko – Nemecko – Francúzskych hraniciach asi 15 minút autom od Francúzskych hraníc a 25 minút autom od Nemeckých hraníc. Volá sa Zwingen- čo je v preklade sila.

 

 

 

Teraz musím podotknúť, aby ste sa neľakali tohto prostredia, pretože skoro každá dedina má nejakú historickú pamiatku a každá štvrtá nejakú zrúcaninu, zámok, alebo hrad na kopci. Toto je fotka prakticky v strede dediny. Pridám aj viac fotiek, ale veľmiiii pomaličky sa načítavajú a preto mi to dlho trvá.

 

 

Veľký kruhový objazd v strede dediny spája hlavnú križovatku s okolitými dedinami. Vystavuje sa tu aj súčasné umenie. Ak to dobre nevidíte je to kovová zemeguľa a pod ňou kovová stolička.  Zaujímavosti Švajčiarska Vám budem vravieť postupne, na ktoré si spomeniem.

  •   Na prechode pre chodcov autá dajú prednosť chodcovi. Vodiči už z diaľky brzdia ( U nás to nie je pravidlom, ale je to v zákone)
  • V meste je povolená rýchlosť 50 km/h, mimo mesta 80 km/h, diaľnica 120, rýchlostná cesta 100-110km/h.
  • Väčšina obchodov-marketov  je ďaleko a preto sa bez auta nezaobídete.
  • Cestná kontrola neexistuje, všade sú kamery a preto sa neoplatí riskovať.
  • Všetky obchádzky, alebo poruchy na ceste sú označené výstražnými značkami, retardérom prípadne tam stojí policajt a koriguje  dopravu rukou. Nikdy sa mi pri jazde nestalo, že by bola neoznačená diera na ceste(ako je to pravidlo na Slovensku).
  • Všade v meste a aj pri väčších mestách sú špeciálne pruhy pre cyklistov na kraji ciest. Také niečo sa na Slovensku nenájde, my máme cesty pre cyklistov mimo hlavných ciest-cyklistické chodníky.

 

Toľko asi s dopravy, keď si na niečo spomeniem, tak to doplním. Vo Švajčiarsku je normálne nechávať bicykle na ulici bez istenia. Je to normálne aj v mestách pri nákupných centrách- na Slovensku by ste prišli v momente o bicykel. Kde sú miesta pre 200 a viac bicyklov podľa veľkosti obchodu samozrejme a preplnené. Na bicykloch jazdia všetky kategórie ľudí. Videla som dôchodcov, tak 70 rokov mohol mať ten pán a ťahal asi 40 km/h do kopca v cyklistickom drese. Väčšina ľudí v rámci mesta chodí do práce na bicykli, čo ma na začiatku tiež zarazilo. Na Slovensku je bicyklovanie, šport a voľnočasová aktivita. Vo Švajčiarsku je bicyklovanie  národným športom a každodennou realitou. Čo sa týka lodnej dopravy o tom v inom článku. Ešte pridám nejaké fotky Zwingenu.

Toto je fotka fotená zo stredu kopca smerom dolu na kaštieľ.

 

 

V dedine….

Zámocký park je samozrejme upravený.

Na poslednom obrázku je studnička. Tieto studničky sú takmer v každej dedinke a voda ktorá vyteká je pitná. Len označené ako nepitná, nie sú vhodné na pitie. Ja som sa s takýmto znakom nestretla. Za pár dní napíšem nový článok. Dajte mi vedieť, ako sa Vám tento páčil.

Zatiaľ sa majte !!!!  A,  áno môžete mi dať laik aj na Facebook.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
40 ⁄ 20 =