MESTO BASEL 1.- MIESTO MNOHÝCH TVÁRÍ.

Radnica

 

O meste Basel  budem písať  vo viacerých článkoch. Ja sa pohybujem v Basel najčastejšie. Je to nádherné starodávne mesto s bohatou tradíciou a krásnymi pamiatkami.  Mám veľké množstvá fotiek a videí, ktoré budem postupne pridávať. Väčšinou som sa pohybovala v Basel.  3mesiace v lete a 3 mesiace v zime. Basel je plná krásnych parkov, pamiatok, rôznych reštaurácii, múzeí, kostolov, vysokých škôl, obchodov a samozrejme spoločenských akcií. Majú obrovský futbalový štadión. Musím skonštatovať, že mesto Basel žije. Žije kultúrne aj športovo. Veľa krát som videla odchádzať ľudí vlakom zo zápasu v typických drevených drevákoch s pruhovanými pančuchami a veľkou čiapkou v tvare piva s nápisom FC Basel. Ľudia sa tu proste vedia baviť a užívať si život. Väčšina ľudí je priateľská a radi Vám ako turistovi pomôžu, ale samozrejme sú aj výnimky ako všade.

 

Ak chcete cestovať v rámci kantónu je najjednoduchšie sa prepravovať pomocou mesačníka. Mesačník stojí 110,- Chf. Ak máte prechodný pobyt, tak je cena lístka 80,- Chf.  S mesačníkom sa dostanete zadarmo, v rámci kantónu kamkoľvek. Mesačník platí aj na autobusy, tram a v niektorých kantónoch, aj na prepravu loďou či lanovku. Ak máte mesačník, máte automaticky zľavu na kúpu lístka aj mimo kantónu. A je to asi 20% z ceny lístka. Dajú sa kúpiť aj denné lístky. Moje niektoré kolegyne si kupovali napríklad lístok za asi 13,- Chf, ktorý bol na 6  polhodinových jázd. Je to na Vás podľa toho, ako často budete cestovať a odkiaľ. Ja som jazdila z dediny vlakom do Basel asi cca 20 minút od Basel.  Stanica má 16 vnútorných nástupíšť – pre vlaky.  Pred stanicou sú nástupištia pre tram a autobusy v rámci mesta. V hlavnej hale sú rôzne obchodíky,  predaj lístkov na vlak, zmenáreň aj potraviny.  Pod hlavnou stanicou je WC, sprcha. Vedľa WC je parkovisko pre velo- bicykle a asi 3 podlažia pre autá. Jediné čo zatiaľ na stanici nefunguje je rýchlosť osobného predaja lístkov. Na lístok si počkáte aj pol hodinku. Ak si viete kúpiť lístok v automate je to rýchlejšie. Sú tam asi 4 automaty. Je tam dokonca aj foto kabínka. Na stanici bývajú často kontroly. Pohybujú sa tam po krk ozbrojený colníci, alebo policajti a kontrolujú cudzincov.

 

Fotka pred stanicou.

Fotka od zástavky tram. Oproti vpravo vidíte autobus na letisko. Chodí na letisko každých 15 minút. Cesta na letisko trvá 13 minút a je to konečná zastávka.

S tejto časti sa viete dostať aj na tram 8. do Nemecka a nemusíte si kupovať lístok. Platí Vám tam mesačník. Tak isto sa s tejto stanice viete dostať ku hraniciam Francúzska, ale číslo tram neviem asi 11. Iba pôjdete na konečnú stanicu smer na Saint-Louis. Tam si lístok tiež nemusíte kupovať, ak máte mesačník alebo iný  druh lístka, pri ktorom musíte kontrolovať čas.

SBB CFF FFS je najväčšia vlaková prepravná spoločnosť.

Pred stanicou stále niekto vyhráva. Na lavičkách sú často asociáli a opilci.

Pri príchode k informáciám, Vám automaticky dávajú mapu mesta zadarmo. Ak potrebujete mapu hradov , pamiatok, atrakcií a iné sú tiež zadarmo. V menších mestečkách bývajú takéto mapy, ak sú informácie zavreté, položené voľne niekde pri vstupe, kde neprší.

Od stanice sa dá prejsť aj pešo do mesta. Je to asi 10 minút pešo. Po ceste sú rôzne fontánky aj pomníky.

Táto konkrétne je pri stanici, voda je pitná. Fontánka je oproti stanici asi 2 minúty pešo cez prechod pre chodcov.

Ak ste hladní pred stanicou je McDonald, Burger King a reštaurácie. Ja som chodila do Markt halle. Je to jedna obrovská okrúhla hala s reštauráciami a kupolou . Skoro každý víkend tu majú nejaké ochutnávky jedla. Nachádza sa asi 5 minút pešo od stanice doľava popri ceste. Je tam výber s rôznych kuchýň a jedlo dá sa kúpiť do 20,- Chf jedno hlavné jedlo. Inak pre nás Slovákov je Švajčiarsko veľmi drahé, asi tak 4 x drahšie. Tu sú nejaké fotky.

Sú tu stánky v ktorých vyrábajú chutné pokrmy. Napríklad : Talianska, Himalájska, Grécka, Ruská, Indická, Thajská, Maďarská, Africká, Americká, Španielska a iné. Predávajúci sedia vo svojich búdkach a tam aj pripravujú jedlo.  V zime je tu pekne teplo a je tu aj bar, kde predávajú pivo asi zo všetkých zemí Sveta. Inak pripravte sa, že za jedno pivo zaplatíte minimum 4,5 Fr to je skoro rovnako ako eur.

Napíšte mi či ste tu už boli? Teším sa na nové komentáre.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
44 ⁄ 22 =