MESTO BASEL 2. – MUNSTER HLAVNÝ KOSTOL

 

Mňa zaujíma história a preto kde môžem chodím a hľadám nejaké pamiatky. Najprv som nevedela ako mesačník funguje, preto som chodila všade pešo. Neskôr to bolo ľahké dostať sa s jednej strany mesta na druhú, keď som vedela, že sa môžem voziť. Na začiatku som v meste samozrejme hľadala kostolíky.

Hlavným a neprehliadnuteľným bodom pri  Ríne je hlavný kostol Basel Munster:

 

Je to nádherná pamiatka. Je tvorený z červeného pieskovca a zaradený do národného bohatstva Švajčiarska. Bol stavaný od roku 1019-1500. Veľa krát prestavovaný. Pôvodne kresťanský dnes reformovaný kostol. Od roku 1421 bola táto budova rozšírená. Prvý biskup v Basel bol pravdepodobne Justinianus   v rokoch 343-346. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto pamiatke je toho na internete strašne veľa. Skôr chcem písať o mojich skúsenostiach v meste.

Toto je pohľad na kostol z ľavej strany.

Kostol z pravej strany. V zime tu bývajú vianočné trhy. Vedľa kostolíka je malý park s fontánkou.V kostole sú aj prehliadky a dá sa vyjsť aj na vežu, kde máte nádherný pohľad na celé mesto. Keď prejdete týmto chodníkom na koniec kostola dostanete sa ku vyhliadke, kde máte Basel za riekou Rín ako na dlani.

 

Ešte sa tu nachádza aj vystavený odliatok zmenšeniny kostola. Od vyhliadky z boku idú prudko dolu schody, ktorými sa viete dostať ku rieke. Na druhú stranu premáva loď, ktorá stojí asi len 2€. Za 5 minút ste na druhej strane.

 

Kostol z ľavej strany.

V tejto bočnej časti sa nachádzajú rôzne pomníky a je tam aj vchod do krypty.

 

Vnútri je záhradka, asi miesto o ktoré sa starajú mnísi. Tu sa dostať nedá.

Vnútri je to dosť tmavé a môj fotoaparát, ktorý mám v mobile nevie fotiť v tme, takže nemám dobré fotky. Ja si s kostola pamätám úžasné okrúhle okno s Ježišom v nejakom červenom rúchu. Nádherne mu v tom okne žiarili oči. Tu sú fotky.

Trochu mi pripomína náš Košický dóm- Dóm Svätej Alžbety v Košiciach, Slovensko. Majú podobne vysoké klenby. Ale Munster je oveľa väčší rozlohou.

Páčia sa Vám, ako píšem o pamiatkach? Napíšte mi do komentárov, čo chcete vedieť viac?

 

 

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
10 ⁄ 1 =