MEDZINÁRODNÝ MARATÓN MIERU KOŠICE….

 

Asi každý na Slovensku a okolitých štátoch vie, čo je a kde sa koná Medzinárodný Maratón Mieru-MMM. A kto to nevie je to bežecká akcia. Mňa osobne to veľmi nepriťahuje.  Má veľmi veľa prívržencov a koná sa stále každý rok prvý októbrový víkend. Od prvého štartu ubehlo už  95 rokov.

 

Ako to všetko začalo….

Bolo leto roku 1924 keď Vojtech Braun Bukovský, košický športový nadšenec, organizátor i novinár v jednej osobe navštívil olympijské hry v Paríži. Nadšenie s akým sa vrátil domov sa pretavilo do rozhodnutia zorganizovať maratónsky beh, keďže práve táto disciplína ho v Paríži najviac očarila. Uplynulo iba pár týždňov a 28. októbra, v deň 6. výročia vzniku Československa, sa 8 odvážlivcov postavilo na štart pod zrúcaninou Turnianskeho hradu, aby sa vydali smerom do Košíc, v ústrety vtedy ešte netušenému dobrodružstvu. Prvý víťaz, domáci bežec Karol Halla, sa o obhajobu prvenstva pokúšal celkom ešte 9krát no rastúca konkurencia bola proti. Už v druhom ročníku bola účasť medzinárodná a v treťom vavrínový veniec putoval na krku Paula Hempela do Nemecka. Vyslal ho klub SC Charlottenburg, ktorý dodnes existuje a ktorý stál a stále stojí pri slávnom Berlínskom maratóne. Ak máte záujem prečítajte si tento článok celý v odkaze.

 

Ale nechcela som písať o MMM, ale o  maratóne, ktorý je ako sprievodná akcia už tiež pár dlhých desaťročí.

Myslím na Medzinárodný Vodácky Maratón Košice, ktorý nie je až tak propagovaný. Na túto akciu sa ja osobne veľmi vždy teším a sama som ju aj viac krát absolvovala. Keď môj ocko ešte žil, chodili sme na splavovanie spolu. Ja som bola vodič a brat s ockom splavovali Hornád.

Posledný rok som to už skúsila sama s deťmi.

A tu už na konci pred splavom . Dcéra medzičasom vystúpila, trochu som zazmätkovala pri jednej prestávke a vystupovaní s lode trochu som sa okúpala :-)))))  ….

 

 

Väčšinou Maratón oznamujú takto...

Košice Staré Mesto pozýva na – XX. ročník Košického vodáckeho maratónu a plavbu troch generácii

Športový klub  pozýva členov klubu na XX. ročník Košického vodáckeho maratónu. Maratón sa uskutoční v sobotu prvú októbrovú sobotu pred splavom z Malej Lodiny do Trebejova a následne do Košíc. Splav trvá kľudným tempom dve a pol hodiny. Prihlásiť sa je možné do jednotlivých kategórií podľa typu lodi, ale súťažiť nie je podmienkou. Našim cieľom tohto splavu je užiť si peknú sobotu na Hornáde. Plaviť sa dá na kajakoch, kánoe a raftoch.

 

Štartovné : v predplatnom 5€ a na mieste 7€.

Cestovné a prenájom výstroje pre členov klubu zdarma.

Propozícia:

7:00 – 8:00      prezentácia účastníkov na lodenici  Telovýchovná Jednota(TJ) Lokomotíva  pri Ťahanovskom moste

a zaväzovanie lodí na vlek

8:00                 odchod autobusu do Malej Lodiny (presun účastníkov a lodí)

9:30                 nástup účastníkov, otvorenie XX. ročníka Košického Vodáckeho Maratónu(KVM) a Plavbu Troch Generácií(PTG)  a XX ročník. memoriál Emila Fehéra v Malej Lodine na lúke pred mostom pri rieke Hornád

10:00          slávnostný hromadný štart 48. ročníka KVM a PTG

v kategóriách C2 mix,           C2 muži,         C2 veterán   (v lodi osádka musí mať 90 rokov a viac)

K1 ženy          K1 muži          C2 rodič a dieťa      (dieťa do 12 rokov)

Raft 2             Raft 4             Paddleboard  (nová kategória)

Podmienkou pre vyhlásenie výsledkov v jednotlivých kategóriách je minimálny počet štyroch lodí.

11:30 – 12:15              cieľ športovej časti KVM bude v Trebejove  na rieke Hornád

13:00 – 14:45             plavba po rieke Hornád do Ťahanoviec (turistická časť) + PTG

15:00                           slávnostné vyhodnotenie  výsledkov jednotlivých kategóriách na lodenici TJ Lokomotíva  Košice

Stále sa tu zíde kopa skvelých ľudí. Vládne tu perfektná atmosféra.  Je tu stále účasť aj zo zahraničia. A na konci zaslúžená odmena- bageta, keksík a teplý čaj :-))))

Takto to vyzerá pri zhromaždení lodí v Lodine
Jedná spoločná fotka a ide sa na to.

Zhromaždené lode čakajú na výstrel. Čo znamená: štart.

V poslednom roku zrušili Plavbu troch generácii čo je podľa mňa veľká škoda. Lebo veteráni boli vždy rarita na týchto pretekoch. Mali čo povedať tomuto športu. Ocko s mojim bratom každý rok túto kategóriu vyhrávali asi preto ju zrušili. No čo už nič sa nedá vrátiť, ale keby niekto veľmi chcel toto sa vrátiť dá…..A ešte jedna veta. Plavba troch generácií tu bola od začiatku 🙁

Keď sme my s bratom boli ešte malý tak náš ocko trénoval na TJ Lokomotíve. Pamätám si ako sme tam za ním chodievali na tréningy. Je škoda, že sa toho vzdal.

Ak máte chuť prečítajte si tento článok.

Napísal: Milan Katunský roku 2009.

Bývalý aktívny kanoista Peter Barna z Dopravy patrí medzi najlepších Košických vodákov storočia

Od roku 1970 sa tradične stáva súčasťou sprievodného programu Medzinárodného maratónu mieru Košický vodácky maratón a Plavba troch generácií na Hornáde. Ako k tomu došlo? V spomínanom roku vtedajší aktívni pretekári a nadšenci vodáckeho športu, bratia Pavol a Karol Vojtaníkovci, oslovili predsedu organizačného výboru MMM v Košiciach Jána Margitu s návrhom, aby sa v rámci sprievodného programu konal, okrem klasického bežeckého maratónu, aj maratón na vode. Keďže viacerí zo športovcov vodákov sa aktívne zúčastňovali aj maratónskeho behu a nechceli ho zmeškať, vodácke podujatie sa preto uskutočňovalo vždy o deň skôr, v prvú októbrovú sobotu so štartom v Malej Lodine a s cieľom v Košiciach pri lodenici na Aničke. Odvtedy sa začala písať história vodáckeho maratónu, ktorý v tomto roku, 3. októbra, oslávil 40. výročie svojho založenia. A práve toto jubileum bolo inšpiráciou stretnutia vodákov, ktoré sa konalo aj v rámci organizovanej kanoistiky v Košiciach. Účastníci stretnutia niekoľkých generácií mali za úlohu anketovým spôsobom vybrať kanoistu storočia. Anketové lístky vyplnilo 37 bývalých najlepších košických pretekárov v tomto športe. Svojimi hlasmi rozhodli, že najlepším košickým kanoistom všetkých čias sa stal bývalý trojnásobný majster Československa, dlhoročný reprezentant, účastník dvoch svetových šampionátov, odchovanec košickej Lokomotívy a majster športu, dnes 57-ročný Rudolf Forrai. Ako druhý v poradí sa umiestnil náš spolupracovník z U. S. Steel Košice 44-ročný Peter Barna, ktorý pracuje v divíznom závode Doprava od roku 1986 ako koordinátor pre koľajové vozidlá.

„Som prekvapený, ale aj šťastný. Nečakal som to, pretože v Košiciach bola v tom čase na vode silná konkurencia a mnohí z aktívnych vodákov dosahovali na vrcholných podujatiach doma i v zahraničí skvelé výkony. Spomeniem aspoň niektorých, či už to boli manželia Čižmárikovci, Leysek. Bohuněk, Valanský, Klíma, Rusnák, Komlo, Borovský, bratia Vojtaníkovci, Soták, Koštenský, Horák, Štofila, bratia Mokrišovci, Segedy-toto bol ocko, Babnič a iní, ktorí sa v mnohých pretekoch prezentovali nielen silou a kvalitou, ale aj odvahou, zručnosťou a technickou vyspelosťou. Preto byť medzi najlepšími vodákmi uplynulého storočia v Košiciach si veľmi cením. Je to pre mňa odmena za dosiahnuté výsledky v kajaku jednotlivcov (K1),“ vyznal svoje pocity P. Barna po vyhlásení výsledkov ankety O najúspešnejšieho kanoistu storočia v Košiciach.

Ku kanoistike sa dostal veľmi mladý, ešte ako osemročný. V roku 1973 viezol jeho otec autobusom košických vodákov na preteky. Peter len pozoroval ich umenie na vode a zapáčilo sa mu to. V Košiciach v tom čase existovali kanoistické oddiely v piatich telovýchovných jednotách. Otec ho prihlásil do klubu v TJ Maratón medzi žiakov, ktorých vtedy trénoval Štefan Valanský. Prvé výsledky na vode ho povzbudili, neskôr si jeho talent všimol tréner Anton Čižmárik z Lokomotívy a tak Peter Barna ešte v žiackej kategórii prestúpil do jeho vodáckej liahne. Keďže sa mu darilo a jeho forma veľmi rýchlo rástla, v mládežníckych kategóriách patril medzi najlepších kanoistov nielen na Slovensku, ale aj v bývalej Československej republike. Najväčšie úspechy dosahoval v juniorskej kategórii. Ako člen juniorskej reprezentácie sa na šampionátoch často umiestňoval na medailových priečkach. V rokoch 1979 až 1983 získal na dorasteneckých majstrovstvách v ČSSR i v ČSFR striebro a dva razy bronz. Je desaťnásobným majstrom Slovenska a zhodne sedemkrát sa umiestnil v disciplíne K1 na druhom i treťom mieste. Darilo sa mu aj medzi seniormi. Vo svojej medailovej zbierke má jednu striebornú a dve bronzové medaily, ktoré si vo vodnom slalome i v zjazde vybojoval na šampionáte v roku 1984 v Karlových Varoch.

Počas svojej kanoistickej kariéry to veru P. Barna nemal na vode vôbec ľahké. Zažil nielen radosť z dosiahnutých úspechov, ale neraz sa stretol aj s nepríjemnými kolíziami na vode. „Raz počas pretekov som sa na exponovanom úseku na divokej vode s loďkou prevrátil. Eskimáckym obratom sa mi však ani na štvrtý raz nepodarilo zdvihnúť späť na vodu. Chcel som vyplávať z prevrátenej lode, ale nevedel som si odopnúť kryciu zásteru, takzvanú špricku. Čas bežal a podľa divákov som bol pod vodou príliš dlho. V tom prišli záchranári (žabí muži) a keď ma s loďou prevrátili, nadýchol som sa a usmial. Od divákov som za to zožal obrovský potlesk. Mnohí sa pýtali či som sa nenapil a nezačal sa topiť. Bol som v pohode i keď mi totálne došiel kyslík,“ spomenul si na jeden zo svojich zážitkov. A čo robil Peter Barna po roku 1998, keď skončil s aktívnou činnosťou?

„Dal som sa na trénerskú dráhu. Trénoval som v TJ Lokomotíva žiačky a dorastenky. V súčasnosti som predsedom kanoistického klubu košickej telovýchovnej jednoty železničiarov a každoročne pomáham organizovať Košický vodácky maratón. S kanoistikou som ako pretekár síce skončil, ale naďalej sa venujem rekreačnému športu. S kamarátmi si rád zahrám hokej, futbal, venujem sa florbalu. No a keďže som bol spätý s vodou, k mojím záľubám patrí neodmysliteľne aj plávanie. Zapájam sa tiež do športových aktivít organizovaných pre zamestnancov spoločnosti. So spolupracovníkmi z Dopravy hrávame futbal a ako člen družstva sa zúčastňujem rôznych futbalových turnajov.“

Vo vodáckom športe je veľké riziko, že sa pretekár namočí vo vode. Naposledy sa to Petrovi Barnovi stalo pred pár dňami, v sobotu 3. októbra, keď sa spolu s kamarátom Jurajom Valentom zúčastnili 40. ročníka Košického vodáckeho maratónu. Pri nastupovaní do lode sa Jurajovi podarilo obrátiť loď a spolu sa okúpali v Hornáde. Nič si z toho nerobili, veselo pádlovali, a kým prišli do cieľa v Košiciach, boli suchí.

 

Mne sa to podarilo tiež. Nevadí. Tým pádom bude v októbri 50. ročník pekné

Boli ste niekedy splavovať? Napíšte nejaké zážitky na vode.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
30 − 30 =