1.Kaštieľ (Palác) rodiny Zichy ( Mestská časť Košice – Barca, SR).

 

Postavili ho v 15. storočí a  odkedy bol postavaný prešiel i mnohými prestavbami.

Od 1849-1899 renovácia od vtedy známeho Košického staviteľa Jakaba.

Od týchto rokov bol Kaštieľ využívaný rôznymi štátnymi inštitúciami. Bolo tu – Štátne pokusné hospodárstvo, Gazdinská škola, od roku 1938 – Vojenské veliteľstvo potom Maďarská žandárska škola, Zbor národnej bezpečnosti do roku 1952. Od roku 1955-1970 bol ešte Kaštieľ využívaný pre Strednú poľnohospodársku technickú školu. Potom ho zatvorili a Kaštieľ bol dlhé roky v neudržiavanom stave.

 

Pred pár rokmi asi rok 2015 to mohol byť. Vtedy začala mestská časť postupne Kaštieľ rekonštruovať. Kaštieľ je už po rekonštrukcii a dnes je  miestom, kde sídli knižnica a miestny úradu časť Barca. Do budúcna plánujú otvoriť múzeum tejto Košickej mestskej časti. Momentálne sa Kaštieľ využíva na rôzne oslavy, svadby, recepcie a kultúrne podujatia.

 

Okolie parku je nádherné. Tvorí ho starostlivo udržiavaný park. O tomto parku som už písala. Je miestom dennej rekreácie pre celé rodiny aj pre dôchodcov, ktorý bývajú pod Kaštieľom (Palácom). 

Utekajú

V parku sa nachádza jazierko s množstvom vtákov, stromov a fontánou, a tiež druhý – barokový kaštieľ v Barci. O ňom možno nabudúce. Pači sa Vám to? Napíšte mi to dolu do komentárov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
38 ⁄ 19 =